Menu
Home Page

Welcome to

Colburn Community Primary School

Get in touch

Governors

The Governing Body at Colburn School is made up of volunteers who are passionate about ensuring that each and every child in Colburn gets the very best possible start and is given the opportunities to achieve their full potential. Governors also help to provide a safe and caring environment in which every child can enjoy building happy memories. 
 

The role of the Governing Body is to provide strategic management and to act as a 'critical friend', supporting the work of the Head Teacher and other staff. The Governing Body has a programme of meetings that are scheduled throughout the academic year. These meetings each take a different focus (school improvement, financial management etc), as the Governing Body does not operate with a committee structure. There are currently no associate members.

 

Our Governors

 

Mrs Angie Dale (Chair, Co-opted)

Appointment Date: 23rd September 2013

Term Ends: 22nd September 2017

Responsibilities: Chair of Governing Body, English Linked Governor, Safeguarding Linked Governor, PE Linked Governor

Attendance for 2015/16: 100%

Attendance for 2016/17: 100%

Attendance for 2017/18: 100%

 

Mr Keith Chadwick (Vice Chair, Parent)

Appointment Date: 9th May 2017

Term Ends: 8th May 2021

Responsibilities: Vice Chair of Governing Body

Attendance for 2017/18: 85%

 

Miss Debbie Nicholas (Interim Head Teacher)

Appointment Date: 1st January 2019

Term Ends: n/a

Responsibilities: Interim Head Teacher

 

Ms Helen Grant (Co-opted)

Appointment Date: 23rd September 2013

Term Ends: 22nd September 2017

Responsibilities: Health & Safety Linked Governor, Pupil Premium Linked Governor

Attendance for 2015/16: 100%

Attendance for 2016/17: 83%

Attendance for 2017/18: 85%

 

Mrs Angie Pickersgill (Co-opted)

Appointment Date: 23rd September 2013

Term Ends: 22nd September 2017

Responsibilities: Pupil Premium Linked Governor

Attendance for 2015/16: 100%

Attendance for 2016/17: 83%

Attendance for 2017/18: 68%

 

Mrs Judith Bromfield (Local Authority)

Appointment Date: 1st September 2013

Term Ends: 31st August 2017

Reappointed: 1st September 2017

Responsibilities: EYFS Linked Governor

Attendance for 2015/16: 86%

Attendance for 2016/17: 83%

Attendance for 2017/18: 68%

 

Mr David Miller (Co-opted)

Appointment Date: 23rd September 2013

Term Ends: 22nd September 2017

Responsibilities: Maths Linked Governor

Attendance for 2015/16: 100%

Attendance for 2016/17: 83%

Attendance for 2017/18: 85%

 

Mrs Jennifer Costello (Staff)

Appointment Date: 22nd May 2017

Resigned: 15th January 2019

Attendance for 2017/18: 85%

 

Ms Pat Gale (Clerk)

 

Vacancies

1 x Parent Governor (appointment pending), 1 x Co-opted Governor, 1 x Staff Governor

Name

Register of Personal Interests

(including governance roles

in other schools)

Register of Financial /

Business Interests

Angie Dale Nil Nil
Helen Grant Nil Nil
Angie Pickersgill Nil Nil
Judith Bromfield Nil Nil
David Miller Nil Nil
Keith Chadwick Nil Nil
Debbie Nicholas Nil Nil
Jennifer Costello Nil Nil
Pat Gale n/a n/a

 

Top